Jabłko!

Jabłko to nasz rodzinny owoc. Ma wiele odmian, te bardziej kwaśne i bardziej słodkie, ale wszystkie są twarde i soczyste. W Polsce wiele osób uprawia te owoce w swoich sadach lub na pojedynczych drzewach. Znane są nam wszystkim z okresu dzieciństwa przygody polegające na kradzieży jabłek z sadu. Wiadomo przecież, że kradzione nie tuczy, a po drugie lubimy trochę ryzyka i emocji w młodym wieku.
To bardzo często element, składnik drugiego śniadania zabieranego czy to do szkoły czy do pracy. Za jabłek robimy soki, kompoty oraz konfitury. Tak, więc każdy może ich spróbować pod różną postacią. Z jabłkiem wiążą się także przysłowia np. „Nie daleko pada jabłko od jabłoni”. Co oznacza, że jesteśmy podobni do swoich rodziców, przodków.
Jabłka zawierają liczne witaminy oraz minerały. Między innymi wapń, magnez, fosfor czy sód oraz potas. Jak także witaminy, czyli C, E i witaminy z grupy B. Tak więc można je jeść ze smakiem w dowolnych ilościach bez obaw o tuszę, jak także zyskać na urodzie i zdrowiu.