Mandarynka!

Mandarynki przyjechały do nas z Chin i z Europy, a właściwie z państw położonych w rejonie Morza Śródziemnego. Panujące u nas warunki klimatyczne nie pozwalają, bowiem na ich uprawę. Oczywiście można spróbować ,ale z całą pewnością nic nam nie wyrośnie.
Te owoce są jednocześnie i słodkie i kwaśne. Zależy od ich dojrzałości oraz odmiany. Jednakże to one często wywołują alergię pod postacią wysypki skórnej. Dlatego nie można przesadzać z ilością jej spożywania. A to właśnie często małe dzieci uwielbiają je i mogą jeść kilogramami. Mandarynki to owoce bardzo chętnie konsumowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Kojarzą się ze świętami Bożonarodzeniowymi. Kiedy siedzimy przy stole z rodziną i wszyscy skubią te owoce.
Mandarynki łatwo obrać ze skórki i są niewielkiego kształtu. Z tego powodu są chętnie zabierane, jako drugie śniadanie czy przekąska do pracy i szkoły. Zawierają one dużo potasu, fosforu i wapnia. Jak także przede wszystkim duże ilości witaminy C. Najbardziej znaną odmianą w Polsce są mandarynki klementynki.