Czy dziecko potrzebuje zabawek? Jakie zabawki są najlepsze?
Dlaczego dziecko potrzebuje zabawek
Zabawa jest to nieodłączny element życia, na stałe wpisany w wiek dziecięcy. Człowiek dąży do zabawy przez całe życie, jednak to najmłodsi mają ku temu największe możliwości czasowe i umysłowe. Małe dziecko potrafi całkowicie wyłączyć się z otaczającego je świata i przenieść w krainę wyobraźni, gdzie czas płynie inaczej, a patyk może być raz mieczem, a innym razem różdżką. Zabawa to podstawowa forma nauki i poznawania świata. Jest niezbędna do rozwoju, pobudza kreatywność i aktywność. Zabawa musi być dobrowolna i spontaniczna, dlatego warto zapewnić dziecku takie przedmioty, po które będzie sięgało z chęcią i odruchowo. Co prawda, dziecko potrafi bawić się większością znalezionych rzeczy, ale atrakcyjne zabawki (https://www.bee.pl/249-zabawki-dla-dzieci) sprawią, że możliwości zabawy znacznie się poszerzą.
Zabawa sama w sobie nie musi być produktywna i przynosić wymiernego efektu. Liczy się jedynie proces i czas zabawy. Tak więc efektem budowania z klocków nie jest piękna budowla, ale zadowolenie i zatracenie się dziecka w czynnościach związanych z układaniem lub burzeniem.
Pluszowy miś, czy kolejka?
Wielu rodziców pragnie zapewnić swoim dzieciom idealne zabawki. Niestety bardzo trudno w momencie zakupu wiedzieć, które zabawki są dla dziecka najlepsze. Koniecznym minimum, które musi spełniać zabawka, jest bezpieczeństwo użytkowania i posiadanie niezbędnych atestów. Natomiast to czy lepszy będzie miś, czy kolejka, jest kwestią ciężką do rozstrzygnięcia. Można to określić dopiero po jakimś czasie od zakupu, obserwując, czym pociecha częściej się bawi. Lepsza zabawka to ta, której dziecko poświęca więcej uwagi. W zależności od charakteru i upodobań, dzieci dzielą się na takie, które wolą duże, miękkie przytulanki i na te, które się nimi wcale nie interesują.
W miarę rozwoju dziecka zmieniają się też jego upodobania, dlatego kupując prezent dziecku, nie warto ograniczać się tylko do jednej kategorii zabawek. Dobrze jest zapewnić najmłodszym dostęp do różnego rodzaju zabawek, nawet takich, które niekoniecznie wpisują się w estetykę i przekonania rodzica. Różnorodność bodźców sprawia, że malec w przyszłości będzie bardziej otwarty na nowości i łatwiej zaadaptuje się w innym środowisku (np. w przedszkolu).